Články
16.12.2012 14:13
Otakar Chochola: návrat k přírodě
Otakar Chochola Autor: DENÍK/Martin Divíšek; Shutterstock.com
18.10.2012 08:09
Vystudoval architekturu, ale časem mu přestal klasický přístup stačit a hledal víc. Odjel do Číny a našel tam novou cestu – feng-shui.
FOTOGALERIE
Dalších 6 fotografií
Jak jste se dostal k východním filozofiím?
Bylo to asi v roce 1997. Tehdy mi bylo šestatřicet, měl jsem za sebou hodně velký projekt a z toho vyplynula spousta otázek. Najednou jsem se setkal s korupcí, s různými taktikami a také s lidmi, jaké jsem dosud jako tvůrce nikdy nepotkal. Úplně jsem se vydal ze všech sil a ztratil skoro všechny ideály. A právě tehdy se konala mezinárodní konference o feng-shui. Oslovilo mě to, protože to bylo velmi sofistikované téma, o léčení prostoru a zasazení člověka do prostoru a času. Jako architekta mě to...
11.11.2011 09:32
Sáhnout: Ota HN.pdf (301 kB)
30.06.2008 09:00
promeny2008.pdf (573 kB)
Než vstoupím do tématu je namístě popsat co představuje pojem Tao a co je bojové umění.
Tao, (psáno Dao v pinyin), je čínský filozofický termín a veličina pro základ a podstatu věcí, jednotu, která je naplněna ničím a zároveň vším, velkou prázdnotu se záměrem tvoření…... Někdy se říká, že je zcela prázdné a přitom plné života, je jako nic a něco kolem, je materií zániku a zrození. Souvisí s teorií vzniku světa – nejprve byl klid, z něho povstal záměr a pak chaos, z toho se vylila temnota a z té povstalo světlo. Temnota se zhustila a stěstnala do hmoty a stvořila zemi, světlo vystoupalo vzhůru a založilo nebesa. Tak vznikl reálný svět plný protikladů, den a noc, světlo a tma, plynoucí a pevné, muž a žena.
K reálnému světu se řadí 13 atributů : 5 elementů a energií proměn a 8 magnetických směrů – ba gua. Magnetické směry mají své názvy a spájí se s osmi...
30.06.2008 09:00
Koncem ledna letošního roku jsem se vydal do Číny, do wudangských hor studovat taoistickou filozofii a bojová umění v tradiční taoistické akademii.
Mé cestě předcházelo cca 10 let studia taiji quan (tai-chi chuan), a dalších forem vnitřních stylů, bagua zhang, wudang taiji a ba ji quan. Všem mým učitelům touto cestou děkuji za vedení a přípravu, která mi umožnila obsáhnout výuku. Wudangské hory nejsou jen kolébkou bojových disciplin - wushu, kung fu a tai ji quan (tai-chi chuan), ale především jedním z dávných center filozofie Dao.
V dnešní době taoistická centra obnovila svoji tradici a chrámový život je zde aktivní. Uvnitř chrámu se praktikuje taoistická praxe, která zahrnuje studium přírodních jevů, astrologii, fytoterapii, medicínu, akupunkturu, meditaci, vnitřní alchymii a bojová umění.
Wudangské hory spolu se Shaolinem a Emejskými horami patří mezi tři...
- Tao
- Články
- Tai Yi Wu Xing
- Instruktoři
- Masáže Tui Na
- Wudang
- Yuan Xiu Gang
- Strečink
- Meditace
- Wudang kung fu
- Fotogalerie
- Fajin
- Fá tin
- Praha
- Moji učitelé
- Wudang Taiji
- Tai-chi Chuan
- Tai ji quan
- Qi Gong
- Otakar Chochola
- Wudangské hory
- Video
- Tai He Quan
- Čajový altán
- Zhang San Feng Taiji Quan
- Qi Gong Wu Xing
- Feng Shui
- Plující oblaka
- Tao te t'ing
- wudang jian